środa, 16 grudnia 2015

Feijoada po raz kolejny




Nieubłagannie zbliża się sylwester a Ci którzy przygotowują tzw. słynne domówki zapewne staną przed pytaniem jakie dania zaserwować aby stworzyć dobrą bazę pod napoje z procentami, zapełnić żołądki na długie godziny zabawy a zarazem nazajutrz nie być zmuszonym do wyrzucenia resztek tylko dlatego że nieświeże. Oczywiście niezawodny jest nasz polski bigos ale istnieje alternatywa. Feijoda czyli tradyczyjna potrawa brazylijska. O historii feijoady pisaliśmy już jakiś czas temu - FEIJOADA - HISTORIA I PRZEPIS.
Dzisiaj przepis na feijoadę powraca - będą troszkę inne składniki jak i sposób przygotowania.
A zatem zaczynamy! Uprzedzamy będzie bardzo dużo zdjęć i nie dla wegetarian:

CZĘŚĆ PIERWSZA - PRZYGOTOWANIE MIĘSA:

Składniki:
- pół kilo żeberek, 
- pół kilo podgardla
- pół kilo boczku
- noga wieprzowa
- pół kilo kości cielęcych.
Mięso oraz boczek kroimy w kawałki i wrzucamy do głębokiego garnka/miski.



Bierzemy blender. Wrzucamy do niego 2 cebule, 2 papryki zielone i miksujemy.


Otrzymany sos do pokrojonego mięsa. Dodajemy również 2 łyżki koncentratu pomidorowego (my polecamy koncentrat pudliszki). 



Tym razem nie udało się nam kupić zmielonego kuminu dlatego zastąpiliśmy go kminem rzymskim całym, który z lenistwa nie starliśmy lecz sypneliśmy garść do garnka. Dodaliśmy również 6 startych ząbków czosnku. Wszystko pięknie wymieszaliśmy (rączkami):-)






Teraz jeszcze potrzebujemy oliwę oraz kostki mięsne (wołowe) np. aromatyczny bulion pieczeniowy Winiary. 


Bierzemy głęboki garnek i zalewamy dno oliwą. Na rogrzaną oliwę wrzucamy 4 kostki mięsne. Dodajemy przygotowane wcześniej mięso i obsmażamy. 




Osmażone kawałki mięsa zalewamy gorącą przegotowaną wodą. Następnie dodajemy kilka liści laurowych oraz skrojoną świeżą kolendrą (1-2 opakowania).





Gotujemy przez 40 minut, na wysokim ogniu. Pamiętajmy aby często mieszać mięso aby nie przywarło do garnka a także jeśli konieczne dodać gorącej wody.

CZĘŚĆ DRUGA - KIEŁBASA I FASOLA CZARNA

Kiełbasa najlepsza będzie z Sokołowa - cztery laski wystarczą. Kroimy w talarki.





Jeśli chodzi o fasolę czarną (2 opakowania czarnej fasoli po 400 gram do zakupienia w sklepach z zdrową żywnością) to najpierw zalejmy ją wodą i odstawmy na 30 minut, tak aby "straciła" trochę swojego koloru. 


Pokrojoną kiełbasę oraz przepłukaną fasolę czarną wrzucamy do gotującego się z mięsem garnka. 40 minut dodatkowego gotowania tyle potrzebujemy aby feijoada była gotowa.




Feijoada jak bigos najlepsza jest nazajutrz. To wygodna potrawa bo wiele dni może postać w lodówce nic nie tracąc na smaku. 
Oczywiście (tak dla przypomnienia) podajemy ją z ryżemy, farinhą (inna nazwa GARI) lub też farofinha (już niedługo przepis) oraz czymś ostrym. 

1 komentarz: